نماد اعتماد فروشگاه الکترونیکی دانشجو کیت

نماد اعتماد الکترونیکی فروشگاه های اینترنتی چیست؟

نماد اعتماد الکترونیکی از طرف مركز توسعه تجارت الكترونيكي وزارت صنعت، معدن و تجارت به فروشگاه های اینترنتی مبنی بر مجاز بودن فعالیت اعطا می شود.

 

فروشگاه الکترونیکی چیست؟

بر اساس تعریف وزارت بازرگانی جمهوری اسلامی ایران؛ فروشگاه الکترونیکی به هر واحد اقتصادی که فعالیت آن در فضای سایبر از طریق شبکه های رایانه ای از جمله اینترنت بوده و توسط اشخاص حقیقی و یا حقوقی با دریافت پروانه کسب از اتحادیه مربوطه دایر شده و به فعالیت مشغول می باشد، گفته می شود.

 

 

برگرفته از وب سایت نماد اعتماد الکترونیکی:

 يكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونيكی، ايجاد اعتماد و اطمينان در ميان كاربران خدمات الكترونيكی می باشد. با توجه به بررسی های انجام گرفته ، مهمترين عوامل مراجعه و اعتماد خريداران به فروشگاه های مجازی به شرح ذيل می باشند:

1- شناسایی مالک فروشگاه و امكان مراجعه در صورت بروز اشكال.
2- كامل و صحيح بودن اطلاعات كالا يا خدمات ارائه شده.
3- گارانتی محصولات و ارائه خدمات پس از فروش.
4- واضح بودن روند برگرداندن كالا و بازپس گيری پول.
5- محفوظ ماندن اطلاعات شخصی و مالی خريداران.
6- تاييد امنيت سايت توسط یک موسسه و مركز ملی اعتماد.

 

 

 طبق مطالعات انجام شده تائيد فروشگاه مجازی توسط یک موسسه و مركز ثالث ، بيشترين تاثير در مراجعه و اعتماد خريداران به فروشگاه مجازی را دارد. در اين حالت خريدار از محفوظ ماندن اطلاعات خود احساس امنيت بيشتری دارد و اگر از اطلاعات شخصی وی سوء استفاده شود، می تواند برای شكايت از فروشگاه مجازی متخلف به مراجع قانونی مراجعه نمايد.

 

در ايران مركز توسعه تجارت الكترونیکی مسئوليت ايجاد زير ساخت های امنيت و اعطای نماد اعتماد الكترونیکی به فروشگاه های مجازی را برعهده دارد. اعطای نماد اعتماد الكترونیکی برای وب‌سايت های تجاری با هدف قانونمند كردن و چارچوب دهی به فعاليت فروشگاه‌های مجازی در حال انجام می باشد.

 

نماد اعتماد الكترونیکی به شكل یک علامت در بالای سايت‌هايی كه از نظر قانونی فعاليت آنان مورد تائيد است به نمايش در می آيد. ساماندهی سايت‌های تجاری در كشور موثرترين گام برای ايجاد فضای تجارت الكترونیکی به‌خصوص B2C خواهد بود. به نحوی  که مردم در هنگام خريد از طريق اينترنت با اطمينان از اين‌كه سايت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسميت می شناسند،‌ اقدام به خريد می كنند.

خريداران می بايد با جستجو در فهرست وب سايت های مورد تاييد، از صحت "نماد اعتماد الكترونیکی" به نمايش درآمده در وب سايت ها اطمينان حاصل کنند.